Arsinex Blog

Coin ile Token Arasındaki Farklar Nelerdir?

Birçok yatırımcı coin ile token arasındaki farkları merak ediyor. Dijital para ekosisteminde bu iki terim kafaları çok karıştırsa da aslında aralarındaki ayrımları yapmak basittir. Coin’in kendine özel blockchainine sahip dijital para birimi olduğu kabul edilirken; Token, Blockchaini bulunmayan bir varlık olarak adlandırılır. Blockchain böylece şifrelenen veriyi dağıtan yüksek derecede güvenli bir sistemdir.

Token Nedir?

Token, kendi blockchain sistemi bulunmayan, bir coin’in blockchain sistemi içinde çalışabilen dijital bir varlıktır. Token yalnızca belirli bir sistem içinde amacı dahilinde tercih edilebilir. Tether, Dai, USD Coin vs. token olarak sayılmaktadır.

Coin Nedir?

Coin ise token’a göre değerlendirildiğinde para değişim aracı olarak görevini yerne getirir. Coin’i para ile ayıran aralarındaki tek fark fiziksel olarak bir varlığa sahip olmamasıdır. Coin’ler için gelecekte en önemli para birimi statüsüne yükseleceği görüşü hakim. Coin, kripto veya dijital para olarak diye de adlandırılmaktadır. Popülerliği en yüksek bilinen coin olarak Bitcoin görülmektedir. Bitcoin’in ardından piyasaya sürülen Ethereum, Litecoin ve Ripple vb. altcoin’ler de teknik olarak coin görevi yapmaktadır.

Altcoin Nedir?

Token ve Coin ile birlikte adını en sık duyduğumuz altcoin ise, Blockchain sistemine sahip olan bitcoin hariç tüm coin’lere verilen isimdir. Bitcoin’den sonra çıkan tüm coinler altcoin‘dir. Ethereum, Litecoin, Ripple vb.coin’ler altcoindir. Özetle; Coin ve Token arasındaki temel fark; kendi Blockchain ağına ve kendi değişimine sahip olup olmadığıdır. Coin, kendi blockchain ağına sahiptir ancak tokenlar farklı dijital varlıkların blockchain yapılarını kullanmaktadır.

Latest News