Kripto Para Nedir?

Kripto Para Nedir?

En yalın haliyle Kripto Para; takas işlemlerinde kullanılabilen, şifrelenmiş dijital bir para birimidir. Nakit paranın aksine kripto paranın herhangi bir fiziksel karşılığı yoktur ve bir merkeze (otorite, banka vb.) bağlı değildir. Bir başka deyişle bütün para akışını kontrol eden merkezi bir aracı bulunmamaktadır.

Kripto para işlemlerinin gerçekleşebilmesi için merkeziyetsiz bir ağ üzerinden sistemi oluşturan her parçanın onay vermesi gerektiğinden, işlemler daha şeffaf ve güvenli bir şekilde gerçekleşmektedir. Yapılan her işlem kayıt altına alınmakta ve bu kayıtlar dağıtık bir sistem üzerinde birden fazla kullanıcı tarafından kendi şifreleriyle kilitlenerek sürekli ve eş zamanlı bir şekilde güncellenmektedir. Böylece, merkezi kuruluşların veya ülkelerin ekonomik durumlarından etkilenerek değeri düşebilen nakit paranın aksine kripto para daha güvenilirdir ve merkezi kurumların keyfi uygulamalarından etkilenmemektedir.

Kripto para üretimi de tamamen merkeziyetsizdir ve matematiksel hesaplamalara dayalı “madencilik” sayesinde yapılmaktadır. Her kripto paranın belirli bir üretim sınırı vardır. Örneğin Satoshi Nakamoto tarafından üretilen ve ilk kripto para olarak kabul edilen Bitcoin’den yalnızca 21 Milyon adet bulunmaktadır. Yani Bitcoin madencileri üretim sınırına ulaştığında daha fazla Bitcoin kazımı yapılamayacaktır.

Kripto paranın tercih edilmesindeki en önemli nedenlerden bir tanesi de sağladığı hız ve 7/24 işlem fırsatıdır. Miktara, ülke sınırlarına ve saat farklılıklarına takılmadan yapılması istenen para transferi anında gerçekleştirilebilmektedir. Bankalar arası gerçekleşen para transferleri günler sürerken ve yüksek havale/EFT ücretlerine tabi tutulurken kripto para transferlerinde bu işlemler anında ve çok düşük ücretlerle gerçekleşmektedir.